چه خبر از درخت و درختکاری
تعداد بازدید: ۶۵۵

در این راستا مسئول دبیرخانه فرهنگ شهروندی شهرداری مشهد آقای مجید ظریف از برنامه ها دبیرخانه فرهنگ شهروندی گفتند که: توسعه فضاهای سبز و درختکاری و احیای باغات و جنگل‌های اطراف کلان‌شهرها، نه‌تنها در پاکیزگی هوا تاثیر چشمگیری دارد بلکه بر جذابیت دیداری شهرها و افزایش پتانسیل­‌های گردشگری آنها نیز خواهد افزود

چه خبر از درخت و درختکاری

درخت یکی از زیباترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیات آفریدگار عالم است.

درخت نماد آبادانی و شاخص سبزی و خرمی و مظهر زندگی و باعث تلطیف هوا و موجب آسایش و رفاه مردم و صفا و پاکی طبیعت می باشد.

در دین مقدس اسلام، بنابر آیات و روایات و سیره معصومین(ع) می توانیم به نقش و اهمیت این نعمت و موهبت عظیم پروردگار عالم پی ببریم.

در این راستا مسئول دبیرخانه فرهنگ شهروندی شهرداری مشهد آقای مجید ظریف از برنامه ها دبیرخانه فرهنگ شهروندی گفتند که: توسعه فضاهای سبز و درختکاری و احیای باغات و جنگل‌های اطراف کلان‌شهرها، نه‌تنها در پاکیزگی هوا تاثیر چشمگیری دارد بلکه بر جذابیت دیداری شهرها و افزایش پتانسیل­‌های گردشگری آنها  نیز خواهد افزود و این همه باید از سطح شعار و طرح و برنامه فراتر رفته و به طور جدی مورد اقدام قرار گرفته و نتایج عملی و ملموس آن مورد بررسی قرار گیرد و هر ساله روز درخت‌کاری فقط در حد شعاروکاشتن چندین و چند اصله نهال نباشد، بلکه با جدیت بهانه‌ای باشد برای توجه خاص و معطوف ‌نمودن نگاه‌ها به کاشتن نهال ودرختکاری و توسعه فضای سبز به عنوان یکی از بدیهی‌ترین اصول حقوق شهروندی وفراهم‌آوردن محیطی سبز و مطلوب زندگی انسان‌ها.از همین رو  طرح های گرافیکی مختلف برای آشنایی هرچه  بیشتر مردم با موضوع درخت ودرختکاری وتشویق شهروندان به توجه به طبیعت، حفظ درخت و ضرورت توجه به این موضوع در شهر اکران شده، تا با حساس سازی و یادآوری ارزش واقعی فضای سبزاین مهم محقق شود. در این دوره از اکران های دبیرخانه فرهنگ شهروندی  6 طرح گرافیکی  با عنوان #حفظ_درخت و رسیدگی به درختان  در سطح شهر در قالبو تعداد 15 رولاپ، 15 بیلبورد و 94 سازه محدب، 58 سازه مربعی 2در2، 18عدد استند در ساختمانهای اداری، 8 عدد بک لایت  طراحی واجرا و اکران شده است.

همچنین مسئول دبیرخانه فرهنگ شهروندی شهرداری مشهد، ازاجرای نمایش‌های خیابانی با موضوع حفظ درختان دربوستان‌های سطح شهرخبرداد.به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، مجید ظریف در خصوص هدف از اجرای این نمایش‌ها گفت: یکی از اهداف برپایی این نمایش‌ها ارتقاء سطح فرهنگ عمومی در خصوص حفظ محیط زیست به ویژه حفظ فضای سبز و درختان است. اگر چه تا کنون اقدامات زیادی در این راستا صورت گرفته است اما با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم. هنوز رفتارهایی مثل قطع و شکستن درختان، بی‌توجهی به حفظ و حراست از فضای سبز، صدمه زدن به فضای سبز و درختان در جامعه ما دیده می‌شود؛ بدیهی است که باید این رفتارها کنترل شود و با فرهنگ مناسب جایگزین شود؛ استفاده از ابزار هنر برای انتقال این فرهنگ یکی از شیوه‌های اثرگذار و جذاب برای مخاطبان بوده و هست از اینرو طی یک هفته به طور روزانه در بوستان های ملت، کوهسنگی و سایر بوستان‌های سطح شهر اجرای نمایش‌هایی تحت عنوان «مرحوم درخت»، «روح درخت» و «دادگاه جنایی درخت» را  در دستور کار قرار دادیم.

وی با اشاره به استقبال عمومی از این نمایش‌ها گفت: این نمایش‌ها طی  هفت روز هفته به مدت یک ساعت در هر روز اجرا می‌شوند.

وی در خصوص نحوه اجرایی نمایش «مرحوم درخت» عنوان کرد: این نمایش دارای یک باغبان است که بر سر مزار درختان خشک و بی‌ثمرش نشسته و در حال غصه خوردن است و حضور او نشانگر شدت علاقه اش نسبت به حیات و زندگی درختان است.

ظریف در خصوص نمایش «روح درخت» بیان کرد: نحوه اجرای این نمایش کمی متفاوت است در این نمایش مردم در مقابل دوربین مخفی قرار می‌گیرند که توسط یکی از عوامل به شکل اختفاء از مردم تقاضای آبیاری و هرس درخت می کنند تا عکس العمل افراد را نسبت به انجام این کار ارزشمند بسنجیم.

وی اضافه کرد: نمایش «دادگاه جنایی درخت» را به عنوان سومین طرح تدارک دیده ایم که در این داستان فردی اقدام به شکستن شاخه های درخت و آسیب رساندن می شود سپس بعد از آسیب رساندن به درختان فرد خاطی دستگیر می شود و با حکم قاضی قاتل محسوب می شود و مورد مجازات قرار می گیرد.

در انتها هم ایشان برای پیشبرد اهداف دبیرخانه فرهنگ شهروندی و آگاهی از بازخورد برنامه های این مجموعه  راههای ارتباطی جهت اعلام نظرات و پیشنهادات شهروندان را به شرح ذیل اعلام کردند:

سامانه ارتباط مردمی شماره تماس 137

سایت دبیرخانه فرهنگ شهروندی  www.booomrang.com

کانال تلگرامی دبیرخانه فرهنگ شهروندی @shahrvandi

ایسنتاگرام دبیرخانه فرهنگ شهروندی farhang.shahrvandi

 

    • تاریخ ایجاد : ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
نظرات

مطالب مشابه

طراحی پورتال،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک
کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به دبیرخانه فرهنگ شهروندی می باشد ©